Zemin Temizliği

İnsan sağlığı için zemin temizliği önemli bir yere sahiptir. Çünkü zemin temizlenmediği zaman kir ve tozlar birikerek insan sağlığına zararlı hâle gelirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için zemin temizliğinin düzenli ve titiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Zemin temizliği düzenli bir şekilde yapılmadığı zamanda da yapılan temizlik beklenildiği kadar iyi olmayabilir.

Zemin Temizliği

Zemin Temizliği

Yapılan temizliğin etki etmesini istiyorsanız kesinlikle zemin temizliğini dikkatli bir şekilde yaptırmalısınız. Aksi takdirde evinizde çok fazla kir ve toz birikir. Özellikle alerjik bir yapınız varsa temizlik yapılana kadar alerjini sürekli olarak kendini belli edecektir. Fakat bilinmesi gereken birtakım noktalar vardır. Hangi zemin nasıl temizlenir, firma seçimi gibi durumlar dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.

Her Zeminin Temizliği Farklıdır

Evlerde en çok laminant, ahşap, karo ve mantar tiplerinde zeminlere rastlarız. Doğal olarak bu zeminlerin temizlikleri de farklı şekilde olur. Her zemini aynı şekilde temizlemeye çalışırsanız sonuç pek iç açıcı olmayacaktır. Bu tarz sorunlar yaşamamak için de bilgi sahibi kişilere zemin temizliği yaptırmanız çok iyi olur. Bu konuda da belli başlı dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusudur.

Yazımızda sıkça görülen zeminlerin nasıl temizlendiğinden, firma seçiminde dikkat etmeniz gerekenlerden ve ekipman kalitesinin öneminden bahsedeceğiz. Yazıda geçenleri sonuna kadar okuduğunuzda zemin temizliği hakkında donanımlı bir bilgiye sahip olacaksınız. Böylece zemin temizliği yaptıracağınız zaman öncekinden daha temkinli ve titiz davranacaksınız.

Zemin temizliği çalışmaları

Zemin temizliği çalışmaları

Laminant Parkelerin Temizliği

Laminant parkelerin her zaman temizlenmesi gerekir. Temizlik esnasında ıslak toz bezi kullanmanız gerekiyor. Kullanacağınız su da bu durumda çok önemlidir. Temizlik için kullanacağınız suyun içine arap sabunu koymanız uygun olur.  Arap sabunu koyarsanız zemin temizliği sonucunda laminant parkeleriniz parlak ve dezenfekte edilmiş olur.

Parlaklığının yanında zeminde bulunan mikroplardan eser kalmasın diyorsanız sirkeli su tercih edebilirsiniz. Tabii temizlikten sonra hiçbir zaman laminant parkeleri ıslak bırakmamanız şarttır. Temizlik yaptığınız her seferde son kez kuru bir bezle zemini kurulamanız gerekir. Aksi takdirde yaptığınız temizlik uzun süreli etki göstermez. Parkelerinizin olması gerektiği gibi temiz durmasını istiyorsanız zemini kuru bırakmalısınız.

Karo Zeminlerin Temizliği

Eğer karo zemine sahipseniz işiniz çok kolay. Çünkü karo zeminler çok fazla kirlenmez ve çizilmezler. Karo zemin çeşitleri en çok mutfak, banyo ve balkon için kullanılır. Karoda zemin temizliği yapmak için sadece deterjan ve su kullanabilirsiniz. Karo zeminlerinizde kararma söz konusuysa bu durumda da sert fırça ile çamaşır suyu yardımıyla kararmaların üstesinden gelebilirsiniz.

Eğer karo zemininiz koyu renkliyse zeminin üzerinde çok fazla su lekeleriyle karşılaşabilirsiniz. Su lekeleri gözünüzde büyüse de kolay yollarla onlardan kurtulabilirsiniz. Temizlik için kabın içine beyaz sirke, karbonat ve tuz karışımını koymalısınız. Bu karışımı suyla karıştırdıktan sonra zemini onunla temizleyin.

Profesyonel zemin temizliği çalışmaları

Profesyonel zemin temizliği çalışmaları

Mantar Kaplama Zeminlerin Temizliği

Son zamanlarda en çok tercih edilen zeminler arasında mantar kaplama da yer alıyor. Mantar kaplamalı zeminler kir tutmayan bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı zemin temizliği de sizi yormayacaktır. Mantar kaplamalı zemininizi temizleyebilmeniz için her gün elektrikli süpürge ve paspasla temizlemeniz gerekir. Bu şekilde her gün temizlik yaparsanız zeminde kir ve tozlara rastlamazsınız. Böylece daha sağlıklı olursunuz.

Zeminde kir ve toz olması sağlığınız için tehlikelidir. Zemindeki tozlar mikrop kapmanıza sebep olarak hastalandırır. Özellikle alerjik bir yapınız varsa en büyük düşmanınız tozlardır. Bundan dolayı zemininizi her gün elektrik süpürge ve paspasla temizlemeniz gerekir. Şimdi de ahşap zeminlerin nasıl temizlendiğine bakalım.

Ahşap Zeminlerin Temizliği

Ahşap zeminlerin temizlenmesinin de kolay bir yöntemi vardır. Zeminlere çok fazla bastığımız için ister istemez çok çabuk kirlenirler. Bundan dolayı da her gün temizlik yapsanız da zemin elinizde olmadan kirlenecektir. Bu durumda yapmanız gereken şey zemin temizliğinin kolay yöntemlerini bulmaktır. Biz de sizinle kolay yöntemleri paylaşacağız.

Ahşap zeminin temizliği için önce bir çaydanlık kadar çay demleyin. Çayı demledikten sonra soğumasını bekleyin. Çay soğuyunca da havlu toz bezi aracılığıyla zemini dairesel şekillerle silin. Bu yöntemi uyguladığınız zaman ahşap zemininizin ne kadar temiz olduğunu göreceksiniz. Kolay yöntemleri göz önünde bulundurarak temizlik yaparsanız daha az yorularak zemin temizleyebilirsiniz.

Zemin Temizliği Yapan Firmalarda Kalitenin Önemi

Size zeminlerinizi nasıl temizleyebileceğinizden söz ettik. Fakat siz yoğun bir işte çalışıyorsanız ya da temizliği kendiniz yapmak istemiyorsanız bu durumda firmalarla anlaşmanız gerekecek. Firmalarda da dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu unsurların en önemlisi kalitedir. İşini kaliteli yapmayan bir firma hem size temizlik konusunda sorun çıkarır hem de sağlığınızı riske atar.

Temizliğe yeterli titizliği gösteriyor olabilirsiniz. Anlaştığınız firma gereken titizliği göstermiyorsa her gün temizlik yaptırsanız bile bir işe yaramaz. Çünkü temizlik önemli bir iştir. En ufak gözden kaçırmada tozlar birikebilir. Bundan dolayı da her gün olmasa bile belirli aralıklarla titiz bir şekilde yaptırmanız gerekir.

Zemin temizliğinde kalite

Zemin temizliğinde kalite

Zemin Temizliğinde Fiyat Mı Önemlidir Kalite Mi?

İnsanlar bazen zemin temizliğini hafife alıyor. Firma arayışında da bundan dolayı kaliteye değil de fiyata öncelik vermeye başlıyorlar. Oysaki durum düşündükleri kadar hafife alınacak bir şey değildir. Çünkü zemin temizliği olması gerektiği gibi yapılmayınca zemininizde bulunan kir ve tozlar birikerek mikrop kapmanıza sebep olur.

Alerjik yapısı olanlar için zemin temizliği daha çok önemlidir. Tozlar uçuştukça gözlerinizin kaşınmasına, hapşırmanıza ve başka alerjik reaksiyonlar göstermenize sebep olur. Bundan dolayı da zemin temizliğine en çok sizin önem vermeniz gerekiyor. Gerekirse firmayla bu konuyu konuşup ona göre ayrıca bir titizlik de isteyebilirsiniz. Sağlığınızı tehlikeye atmamak için firma çalışanlarıyla iletişiminizi güçlü tutmanız gerekebilir.

Zemin Temizleme Firmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önceki başlıkta da söylediğimiz gibi bir temizlik firmasında aranması gereken en önemli özellik kalitedir. Kalite sadece yapılan işle sınırlı tutulamaz. İş ortamının kalitesi, müşterilerle olan diyalogları, iş güvenliğine verilen titizlik de birer kalite belirtisidir. Eğer işini iyi yapıyor fakat diğer konularda titiz davranmıyorsa tam olarak iyi bir firma olduğunu söyleyemeyiz.

Kalite haricinde kullandıkları ekipman da önemlidir. Temizlik sırasında kullandıkları malzemeler zemininizin doğru temizlenip temizlenmediğine kadar önem taşıyan bir durumdur. Ekipmanlardan sonraki başlıkta detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Firma çalışanlarının temizlik konusundaki bilgileri de bu konuda oldukça önemlidir. Araştırmalarınızda buna da önem vermelisiniz.

Zemin Temizliği Firmalarında Ekipman Neden Önemlidir?

Her zemin aynı şekilde temizlenmez. Hepsinin farklı yöntemleri vardır ve farklı malzemelerle temizlenir. Mesela ahşap zemin için demlenen çayla temizlik yapabileceğinizi söyledik. Mantar kaplamalı zemin ise elektrikli süpürge ve paspasla temizlenir dedik. Firma çalışanı bu konu hakkında bilgi sahibi değilse hepsini aynı şekilde yapmaya çalışabilir.

Ekipman bu noktada önemlidir. Laminant zeminle karo zemin aynı şekilde temizlenemez. Firma çalışanlarının bu ayrımı yapabilmesi gerekiyor. Aksi takdirde zemin temizliği olması gerektiği kadar temiz olmaz. Hem boş yere masraf yapmış olursunuz hem de temizlik konusunda sıkıntıya düşersiniz. Zemin temizliğine gereken önemi verdiğiniz zaman rahat bir nefes alabilirsiniz.

Parke, fayans, kalekim ve diğer tüm zeminlerinizi gelişmiş makine ve ürünlerle temizliyoruz.

İşyerlerinin Zemin Temizliği Nasıl Yapılır?

İşyerlerinin zemin temizliklerinde personellerin temizlik işleminden etkilenmemesi ve mevcut iş düzeninin aksamaması çok önemlidir. Bu kalitedeki temizlik işlemleri ancak profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilebilir. Özellikle zemin temizlikleri iş yerleri açısından büyük önem taşır. Her gün sürekli kullanılan alan olan zeminler üzerlerinde pis, toz, kir ve leke barındırırlar.

Kişi sayısı çoksa zeminlerin kirlenme oranı da artar. İş yerine gelen ziyaretçiler de ortama kir ve mikrop taşırlar. Bu sebeple zeminlerin hem hijyen bakımından hem de estetik görünüm bakımından temiz olmaları gerekir. İşyerinin düzeni ve bakımı asla taviz verilecek bir konu değildir.

Zemin Çeşidine Göre Temizlik Yapılması

İşyerlerinin zemin temizliğinde kullanılacak olan malzemeler ve temizliğin nasıl gerçekleştirileceği çok önemlidir. Çünkü iş yerlerinin zeminleri her zaman aynı yapıda olmaz. Halıyla kaplı zeminler olabilir. Ya da parke ya da laminant kaplı yüzeyler bulunabilir.

Halı kaplı yüzeylerde halı dokusuna uygun olan kimyasal temizleyiciler ve vakumlu süpürge cihaz modeller kullanılırken parke ya da laminant alanlarda buharlı makineler, süpürge robotlar ve daha pek çok farklı temizlik ekipmanı kullanılabilir.

Bunun yanı sıra zeminin büyüklüğü de yapılacak olan temizliğin türünü ve kullanılacak malzemeleri etkilemektedir. Tüm bu kıstaslar göz önünde bulundurularak temizlik işlemi yapılmalıdır. Aksi halde hijyen açısından da görünüm açısından da istenilen sonuç elde edilemez.

Zemin Temizliği Hem Çalışanlar Hem de Ziyaretçiler Açısından Çok Önemlidir

Bir işyerine girildiğinde ilk dikkat çeken noktaların başında o işyerinin temizliği ve düzeni gelir. Temizlik kokusu, düzenli bir ortam, ferah bir atmosfer ve parlak bir görünüm herkesi cezbeder. Girilen mekânın kokusu ve temizliği ilk dikkat çeken noktalardandır. Dikkat çeken ilk alanlarsa genelde zeminler olmaktadır.

Zemin üzerinde herhangi bir lekenin olması, zeminin yıpranmış olması ve buna benzer noktalar herkes için olumsuz bir izlenim oluştururlar. İşyerlerinde zeminlerin temiz olması sadece o işyerine gelen ziyaretçiler için değil o işyerinde çalışanlar için de önemlidir. Temiz ve ferah alanlarda çalışmanın, verimi artırdığına yönelik pek çok çalışma mevcuttur.

Bu nedenle iş yeri zemin temizliklerinidüzenli aralıklarla profesyonel bir şekilde yaptırmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken noktaların öğrenilmesi ve zemin bakımlarının ihmal edilmemesi önemlidir.

Zemin Temizliği Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Zemin temizliği yapılırken kullanılan tek bir yöntem ya da ekipman yoktur. Her zemin türüne göre kullanılabilecek olan çok sayıda ekipman ve malzeme mevcuttur. Bu nedenle zemin temizliğinde profesyonel olan bir firmanın öncelikle zemin türüyle ilgili bilgi alması gerekir. Zemin halıyla kaplıysa en çok tercih edilen vakumlu temizleyicilerdir.

Uzman çalışanlar, oldukça etkili olan vakumlu temizleyicilerle halı üzerindeki kiri, mikrobu ve daha pek çok zararlı mikroorganizmayı uzaklaştırırlar. Zemin çıplak şekilde beton ya da parkeyse o zaman fırçayla temizleme, ıslak silme, leke çıkarma ve bakım gibi pek çok işlem yapılabilir. Zeminler herkesin kullandığı alanlardır. Bu nedenle üzerlerinde leke olmaması ve temizliklerinin düzgün yapılması önem taşır.

Zemin Temizliğinde Profesyonel Yaklaşım

İşyeri zemin temizliği kolay görünmesine rağmen teknik bakımdan uzmanlık isteyen biriştir. Çünkü kendine özgü pek çok gereksinime sahip olan zemin türü mevcuttur. O yüzden zemin türünün doğru tanımlanması ve tanımlamaya göre uygun ekipmanla malzemenin seçilmesi çok önemidir. Aksi halde zemin temizlenmek istenirken zemine zarar verilebilir.

Zeminlerde meydana gelebilecek kimyasal yanık durumları, deformeler ya da lekelenmeler zeminleri olduğundan çok daha kötü gösterecek durumlardır. Bu durumları yaşamamak adına zemin temizliğinde profesyonel bir seçim yapılması çok önemlidir.

İşyeri zeminlerinin her firma için önemli bir yatırım olduğu aşikardır. Çünkü zeminler uzun süre boyuncave herkes tarafından kullanılacak alanlardır. Ancak zeminlerin bakımlarının uygun olarak yaptırılması gerekir. Aksi halde uzun ömürlü kullanılabilecek pek çok zemin çok daha kısa sürede yıpranır, deforme olur ya da kalıcı lekelere maruz kalır.

Firmamız, zemin temizliğinde sahip olduğu deneyimi sektördeki gelişmelerle harmanlar ve ihtiyaç duyulan en profesyonel hizmeti sunar. Parke zeminlerden halı döşeme alanlara kadar her tür zeminin temizliğini en uzman şekilde hallediyor ve siz değerli müşterilerimizin memnuniyeti için çalışıyoruz. Sizler de bu alanda kaliteli bir hizmete ihtiyaç duyuyorsanız firmamızla iletişime geçebilirsiniz.